„Nečinnosťou riskujeme nízke dôchodky, nechávať peniaze vo veľmi konzervatívnych fondoch a nepresúvať ich do ziskovejších je strata potenciálu. Pritom to už nemôže byť pohodlnejšie. Dokážete to za pár minút online.“

Ing. Matej Varga, PhD., CFA

predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Ing. Matej Varga, PhD., CFA

Čo potrebujete vedieť predtým, než si vyberiete fond?

  • U nás si vyberáte z dvoch fondov: dlhopisový a indexový fond.

  • Zvoliť si môžete buď jeden fond alebo ich kombináciu. 

  • Fond si môžete hocikedy zmeniť. Vyriešite to online, v sekcii Online dôchodok. Ak chcete, môžete nás navštíviť na obchodných miestach poisťovne Kooperativa. 

  • Ak chcete svoju dôchodkovú spoločnosť vymeniť za nás a neviete, ako na to, zavolajte nám, napíšte alebo sa zastavte na pobočke a celý postup vám radi vysvetlíme. 

Na fonde záleží! Poďme si to prepočítať a porovnať

rokov
0%
0%
100%
0%
100%
100%

Suma na vašom dôchodkovom účte po dosiahnutí 64 rokov

140 821,48 €
Založiť online

Doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu.

Čo pre vás máme

Teraz vám lepšie predstavíme fondy, ktoré máme. Vybrať si môžete podľa ich výkonnosti, stratégie a výšky rizika.

Dobré vedieť

Ak neviete, ako si vybrať fond, zorientujte sa podľa svojho dátumu narodenia. Čím vyšší máte vek, tým stabilnejší fond si vyberte pre svoje dôchodkové sporenie.

Ak máte menej ako 50 rokov

Vyskúšajte indexový fond.

Prečo? Takto môžete investovať pravidelne a na veľmi dlhý investičný horizont. Inflácia má tendenciu rásť o 2 % ročne, a dlhopisové fondy vás pred jej negatívnym dopadom dostatočne neochránia. Ich vývoj je síce bez veľkých výkyvov, no pri pravidelnom a dlhodobom sporení sú výkyvy prospešné. Dlhopisové fondy rastú 2 - 3 % tempom, sú vhodné skôr pre stabilizáciu úspor na dôchodok v záverečnej fáze sporenia. Zato indexové fondy sú schopné generovať dlhodobý výnos až  okolo 8 % ročne.

Indexový fond

Ak máte viac ako 50 rokov

Už máte svoje úspory v indexovom alebo dlhopisovom fonde? Nemusíte robiť nič.


Zákon zariadi zmenu za vás. Tu totiž platí, že ako sporiteľovi sa vaše príspevky po dovŕšení určitého veku automaticky presúvajú do garantovaného fondu. Nemusíte sa preto báť, že o svoje poctivo usporené peniaze prídete. Dlhopisový fond preto preferujte iba v prípade, že sa vám blíži váš dôchodkový vek.

Dlhopisový fond

Máte záujem o druhý pilier?

Nie je na čo čakať. Zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení vyplníte online alebo príďte osobne na ktorékoľvek obchodné miesto poisťovne Kooperativa.