Každý chce vedieť ako to bude s akciami (budúcimi dôchodkami)
Majetok mnohých sporiteľov v druhom pilieri sa od júla 2023 presúva do indexových fondov. Tento proces bude trvať do konca roku 2025 a do „indexov“ smerujú zároveň aj príspevky nových sporiteľov.
V súčasnosti tak indexové fondy tvoria už 70 percent* majetku pod správou v druhom pilieri.
Práve majetok v indexových dôchodkových fondoch a výkonnosť finančných trhov prispeli k minuloročným rekordným súhrnným výnosom druhého piliera.
Akcie ako trieda aktív sú neodmysliteľnou súčasťou dlhodobých investičných stratégií, ktoré slúžia na rast majetku.
Je tu však nový rok a čoraz viac investorov sa obáva budúcnosti trhov.
Predpovede nižších výnosov spôsobujú, že investori aj sporitelia si kladú otázku, ako optimálne nastaviť investičné stratégie.
Prognóza Goldman Sachs sa pozerá desať rokov dopredu
Jedna z aktuálnych predpovedí, ktorá rezonuje v médiách, pochádza od Goldman Sachs. Hlavný stratég pre akciové trhy David Kostin predpovedá, že ročný rast indexu S&P 500 v nasledujúcich desiatich rokoch bude len 3 percentá.
Len na vysvetlenie – akciový index S&P 500 sleduje vývoj 500 najväčších amerických spoločností. Je považovaný za jeden z najrelevantnejších ukazovateľov výkonnosti globálnych akciových trhov, keďže americké akcie tvoria približne 74 % trhovej kapitalizácie sveta.
Predpoveď spôsobila mimoriadny rozruch, keďže tento odhad je výrazne nižší než historický priemer. Historický priemer za posledných 90 rokov totiž predstavuje rast približne 10 % ročne.
Kostinove predpovede pre akciové trhy
Rok 2025: Rast o 8 %, čo je približne 9 % po zohľadnení dividend.
Dlhodobý výhľad desať rokov: Ročný výnos medzi -1 % až +7 %, pričom priemerný výnos za dekádu bude 3 percentá ročne.
Aj keď tento odhad môže byť na prvý pohľad sklamaním, historický kontext ukazuje, že podobné obdobia s nízkymi priemernými výnosmi sa v minulosti už vyskytli. Bolo to najmä po veľkých hospodárskych krízach – po Veľkej depresii, ropných šokoch v 70. rokoch či po finančnej kríze 2008.
Predpoveď teda neznamená, že index dosiahne každý rok presne 3 percentá. Môže ísť skôr o obdobie s výraznejšími výkyvmi, no v dlhodobom horizonte stále existuje možnosť zisku.
Kľúčové faktory ovplyvňujúce výnosy – valuácia akcií a koncentrácia trhu
Jedným z hlavných dôvodov očakávaní nízkych výnosov je vysoká valuácia akcií. Pomer ceny k zisku (P/E) pre akcie v rámci S&P 500 je v súčasnosti nad 27, pričom historický priemer je 17.
Tento vysoký pomer naznačuje, že ceny akcií sú dnes výrazne vyššie než ceny zodpovedajúce ich očakávaným ziskom. Štúdie ukazujú, že valuácia môže vysvetliť až 80 % zhodnotenia trhov v nasledujúcom desaťročí.
Druhým rizikom je vysoká koncentrácia v rámci indexu. V súčasnosti desať najväčších firiem tvorí až 36 percent hodnoty indexu S&P 500.
Tento pomer je historický extrém a znamená to, že investori sú výrazne závislí od výkonu niekoľkých veľkých technologických spoločností. Keď tieto spoločnosti čelia problémom, celý index môže trpieť. Ak výkonnosť trhu závisí v podstate len od niekoľkých dominantných hráčov, zvyšuje sa riziko a krehkosť trhu.
Takže späť k druhému pilieru
Dlhodobé sporenie v druhom pilieri je ideálnym príkladom, ako pristupovať k investovaniu v obdobiach s nižšími očakávaniami rastu trhov.
Aj keď Goldman Sachs predpovedá nižší rast akciových trhov v nadchádzajúcich rokoch, pravidelný príspevok do druhého piliera môže pomôcť vyrovnať volatilitu trhu a využiť ju vo svoj prospech.
Pri sporení v druhom pilieri ide o dlhodobé investovanie, kde nie sú dôležité okamžité výsledky, ale dlhodobý rast.
Pravidelný príspevok umožňuje priemerovanie nákladov na nákup akcií počas poklesov trhov. Keď trhy klesnú, investor môže nakupovať akcie za nižšiu cenu, čím si znižuje priemernú cenu nákupu. Tento prístup môže zvýšiť dlhodobý výnos pri následnom raste trhov v porovnaní s jednorazovým investorom.
Ako znižovať riziko v druhom pilieri
Indexové fondy v druhom pilieri investujú do rôznych sektorov a geografických oblastí, čím sa znižuje riziko spojené s výkyvmi na jednotlivých trhoch. Hoci Goldman Sachs predpovedá nižší rast pre S&P 500, globálne diverzifikované portfólio môže prinášať o niečo vyššie výnosy.
Ďalšou zaujímavou informáciou z Kostinovej predpovede je, že rovnomerne vážený index amerických akcií, ktorý zvýhodňuje menšie spoločnosti na úkor gigantov, by mohol dosiahnuť priemerný ročný výnos až 8 %. Je to o 5 percent viac než klasický S&P 500, vážený trhovou kapitalizáciou.
Kľúčové faktory úspechu – trpezlivosť a diverzifikácia
Ako ukazuje historická prax, nižší očakávaný rast trhov by nemal odradiť dlhodobých investorov. Rovnako ako pri investovaní do individuálnych akcií, aj pri sporení v druhom pilieri je dôležité nezamerať sa na krátkodobé výkyvy a zachovať investičnú disciplínu.
Diverzifikácia a pravidelný príspevok sú pri dosahovaní stabilných dlhodobých výnosov zásadné.
Aj v prípade nižších predpokladaných výnosov z akciových trhov dlhodobé sporenie v druhom pilieri zostáva veľmi hodnotným nástrojom na budovanie finančnej stability na dôchodok. Investori by mali mať premyslenú investičnú stratégiu, akou je napríklad aj predvolená investičná stratégia, byť trpezliví a pripravení na volatilitu, ktorá je prirodzenou súčasťou finančných trhov.
Kľúčom k úspechu je pravidelný príspevok, diverzifikácia a disciplína. Nič viac už nepotrebujete.
* údaj k 3. 1. 2025 www.adss.sk
Zdroj: https://blog.sme.sk/adss/spolocnost/kazdy-chce-vediet-ako-to-bude-s-akciami-a-buducimi-dochodkami
Matej Varga, predseda predstavenstva Kooperativa, d.s.s., a.s