Tipy v sporení

Ako vyťažiť z druhého piliera čo najvyšší dôchodok?

16. 11. 2022
Kooperativa
5 minút
Ako vyťažiť z druhého piliera čo najvyšší dôchodok?

Rozhodli ste sa, že sa nebudete spoliehať len na to, že dôchodok je ešte v nedohľadne, ale chcete sa aj aktívne pričiniť, aby na ňom raz bolo dobre? Tak to si zaslúži pochvalu. 

Ale pozor, tu to nekončí. Nestačí len to, že si ho založíte. Na to, aby vám druhý pilier zarábal nejaké peniaze navyše, potrebujete podniknúť aj ďalšie kroky. Nemusíte sa desiť, nejde o nič zložité. V digitálnej dobe to zvládnete bez problémov. 

Dajte do toho viac a odložte si omnoho štedrejšiu sumu

Štatistika zverejnená Inštitútom finančnej politiky zistila, že až 70 percent mladých ľudí, ktorí vstúpili na pracovný trh od roku 2008, si II. pilier neotvorilo. Neuspokojte sa ale len s tým, že ste si otvorili druhý pilier.

Pri jeho otvorení máte na výber z dvoch možností fondov, v ktorých sa budú vaše úspory zhromažďovať, a zároveň zhodnocovať.

Ide o tieto fondy:

1. Indexový negarantovaný fond

Vraví sa, že risk je zisk. Preto ak ste dôchodok nezačali riešiť už v mladom veku, a teda sa naň nechystáte odísť skôr ako o 15 rokov, mali by ste si sa porozhliadať po negarantovaných fondoch, ktoré z dlhodobého hľadiska ponúkajú oveľa atraktívnejšie zhodnotenie. Pri indexovom negarantovanom fonde sa výnosy môžu vyšplhať až na desiatky percent. Dynamický fond svoju výkonnosť rozvíja naplno vďaka precíznemu výberu akcií obsiahnutých v indexe. Pri indexovom fonde od jeho vzniku môžeme vidieť zhodnotenie vo výške 7,53 %. To už vie za tie roky urobiť celkom peknú sumu. 

2. Dlhopisový garantovaný fond

Ak hľadáte fond, kde máte najväčšiu istotu a najnižšie riziko, môže byť pre vás práve dlhopisový garantovaný fond. Tento garantovaný fond vám vaše investície ustrážia pri nízkej úrovni rizika. Ide o konzervatívny fond, ktorý je zabezpečený proti menovému riziku, preto sa pri ňom nemusíte báť, že sa vaše investície v najbližších rokoch znehodnotia a vy na tom stratíte. Pri tomto garantovanom fonde môžete očakávať zhodnotenie v priemere 2 až 3 %. 

Stále vám nie je niečo jasné?

Poďme si ukázať, ako to funguje v praxi. Do veku 35 rokov si založíte II. pilier. Váš momentálny plat predstavuje 1000 eur v čistom. Ak by ste do obdobia dôchodku investovali svoje úspory do dlhopisového garantovaného fondu, suma na vašom dôchodkovom účte vo veku 62 rokov by bola približne 49 300 eur. Ak však svoje financie investujete do indexového negarantovaného fondu, výsledná suma na dôchodkovom účte by mohla byť až 154 000 eur, čo predstavuje trojnásobne vyššiu sumu.

Ak vás zaujíma, ako by mohol váš budúci dôchodok vyzerať, vyklikajte si ho v našej dôchodkovej kalkulačke, v ktorej si môžete zadať vlastné údaje pre presnejší výpočet.

So zmenou nečakajte príliš dlho

Človek roky pracuje a čaká na vytúžený dôchodok, kedy si konečne oddýchne a užije všetko to, čo roky kvôli práci a povinnostiam odkladal. Potom však príde ten deň, keď prestane zarábať, ale namiesto slastného oddychu prichádza len povzdychnutie a sklamanie zo sumy, ktorá sa každý mesiac objaví na účte. Už dnes však môžete rozhodnúť o tom, či budete po 60-tke žiť od dôchodku k dôchodku, alebo si budete môcť dovoliť aj väčšie potešenia, ktoré skrášlia vašu jeseň života.

Nasmerujte svoje peniaze do správneho fondu

Chcete zistiť, do akého fondu odchádzajú vaše financie? Pozrite si výpis, v ktorom by sa tieto informácie mali nachádzať. Ďalšou možnosťou, ako to ľahko zistíte, je v účte Online dôchodok. 

Ak prídete na to, že vaše financie odchádzajú do negarantovaného fondu, zmenu môžete vykonať jednoducho. Nezaberie vám to vôbec veľa času, stačí, že si to sami upravíte v časti Online dôchodok alebo nás navštívite v ktoromkoľvek obchodnom mieste poisťovne Kooperativa, pobočke 365.bank alebo v obchodnom mieste na vybraných pobočkách Slovenskej pošty. 

Neodkladajte tento krok, a ovplyvnite ešte dnes to, koľko peňazí si do dôchodku v druhom pilieri nasporíte a ako sa na dôchodku budete mať.

Tipy v sporení